Merkon Tasarım

Web Tasarımı Nedir?

Bir web sitesi bir web sitesidir, değil mi? Yanlış. Eski, kafa karıştırıcı veya bozuk bir web sitesi markanıza zarar verir. Markanıza zarar verebileceğini söylemiyoruz, ona zarar vereceğini söylüyoruz.

Peki web tasarımı aslında nedir? Web tasarımının neyle ilgili olduğunu, neden bu kadar önemli olduğunu ve bunu nasıl doğru yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Web Tasarımı Nedir?

Web tasarımı, bir web sitesini kullanırken genel görünümü ve hissi yaratan şeydir. Yapı ve düzenden görüntülere, renklere, yazı tiplerine ve grafiklere kadar web sitenizin öğelerini planlama ve oluşturma sürecidir.

Web tasarımı, grafik tasarım, kullanıcı deneyimi tasarımı, arayüz tasarımı, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve içerik oluşturma dahil olmak üzere bir web sitesinin bitmiş deneyimini oluşturmak için birlikte çalışan çok sayıda bileşene sahiptir. Bu öğeler, bir web sitesinin çeşitli cihazlarda nasıl göründüğünü, hissettiğini ve çalıştığını belirler. Tüm süreç hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bir web sitesi oluşturmayla ilgili bu ayrıntılı kılavuzu inceleyin.

Web tasarımı, bir web sitesinin çalışmasını sağlayan asıl kodlama olan web geliştirmeden farklıdır. Bir web sitesi oluştururken hem web tasarımına hem de web geliştirmeye ihtiyacınız vardır. Aynı zamanda web ve UX geliştiricisi olan web tasarımcıları bulabilseniz de, bunlar farklı beceri setleridir.

Web tasarımcıları fikirlerinizi alıp bunları gelecekteki web sitenizin nasıl görüneceğini gösteren bir modele dönüştürür. Web tasarımcıları, bir web sitesi tasarlamanın yaratıcı kısmını ele alır.

Web geliştiricileri – bazen mühendisler veya kodlayıcılar olarak da adlandırılırlar – web tasarımcınızın yaptığı modeli alır ve web’de görüntülenebilmesi için bir kodlama diline çevirir. Web sitelerini işlevsel kılarlar, bu da genellikle özel kodlama araçları ve diğer araçlar anlamına gelir.

Bir UX geliştiricisi olarak da bilinen bir kullanıcı deneyimi geliştiricisi, web sitenizi kullanıcı dostu yapan kişidir. Teknik becerilere ve tasarım becerilerine sahipler ve ziyaretçileri çeken ve tutan web siteleri oluşturarak onları çalıştırıyorlar.

Web Tasarımı Neden Önemlidir?

İlk izlenimler gerçekten önemlidir. Bu noktayı yeterince vurgulayamayız: İnternette güçlü bir varlığınız yoksa markanızı geride tutuyorsunuz.

Markanız için web’de arama yapan ve hiçbir şey bulamayan potansiyel müşteriler, işten çıktığınızı düşünebilir. Altından bir şey arar ve bulurlarsa, şirketiniz veya ürününüzle pek ilgilenmediğiniz izlenimini edinirler. Web tasarımınızı doğru yaparak web sitenizde başlayan her ilişkiyi harika hale getirin.

Artık neyin ney kimin kim olduğunu bildiğinize göre, harika web tasarımının bazı açıklayıcı işaretlerine ve onu o kadar da harika olmayan web tasarımından ayıran unsurlara bakalım.

İyi Web Tasarımı Neye Benziyor?

İyi web tasarımı öznel değildir. İllüstrasyon veya çıkartma tasarımı gibi diğer tasarım türlerinde “iyi” olan şeylerin çoğu izleyicinin zevkine kalmıştır. Web tasarımında “iyi” ile “iyi değil” arasındaki çizgi çok daha belirgindir. İyi tasarlanmış bir web sitesi, ziyaretçinizin aradığı deneyimi mükemmel şekilde yaratan bir web sitesidir.

Çalışan web tasarımı, dönüştüren web tasarımıdır. Web konuşmasında “dönüştür”, kullanıcının belirli bir işlemi yapmasını sağlamak anlamına gelir. Bir kullanıcı, web sitenizin gerçekleştirmesi için ayarladığı bir eylemi takip ettiğinde, web siteniz bir dönüşüm gerçekleştirdi. Dönüşümler, bir haber bültenine kaydolmak, satın almak, hesap açmak veya web sitesinde daha fazla içeriğe erişmek gibi herhangi bir şey olabilir.

Etkili web tasarımı, dönüşümleri desteklemek için birkaç farklı öğeyi bir araya getirir. Bunlar şunları içerir:

Negatif alanın zorlayıcı kullanımı
Kullanıcı için net bir şekilde sunulan seçenekler (kullanıcının sahip olduğu seçenek ne kadar azsa, bunalmaları ve kafalarının karışması o kadar az olasıdır)
Açık, net harekete geçirici mesajlar
Sınırlı dikkat dağıtıcı unsurlar ve iyi düşünülmüş bir kullanıcı yolculuğu (ör. Yalnızca sayfadaki konuyla% 100 alakalı resimler ve metinler kullanarak, yalnızca istenen eylemlere yol açan düğmeler içeren ve vurgu için yazı tipi varyasyonlarını ve yalnızca harekete geçirici mesajları kullanma değil) farklı yazı tiplerini öne çıkarmak için)
Duyarlı tasarım (kendisini kullanıcının ekranına göre yeniden boyutlandıran ve yeniden yönlendiren bir tasarım, web sitesinin herhangi bir cihazda (telefon, tablet, dizüstü bilgisayar veya masaüstü tarayıcı) kullanımını kolaylaştırır.
Bir hiyerarşiyi izleyen uygun boyutta yazı tipleri (bkz. “Sınırlı dikkat dağıtıcı şeyler”)
Okuyucularınızın dikkatini çeken alakalı, yüksek kaliteli içerik ve resimler
Her sayfadaki metin ve resim miktarı arasında bir denge (çok fazla metin bir ziyaretçiyi bunaltabilir, çok az metin eşit derecede bağlantı kurabilir)
ekranda renkli bir web sitesi olan Macbook Pro klavyede eller
Yaptığınız her tasarım seçimi, web sitenizin kullanılabilirliğini ve dönüşüm oranını bir şekilde etkileyecektir. Hepsi. Rawpixel aracılığıyla.
Estetik tasarım seçimlerinin dönüşümleri etkilediğini düşünmüyorsanız, tekrar düşünün. Web siteniz, özellikle potansiyel kullanıcınız için çekici olmalıdır, bu nedenle onlarla hangi tarzın konuşacağını anlamaya çalışın.

Markanızla uyumlu göz alıcı görsellere yatırım yapın. Bariz stok fotoğrafçılığından uzak durun. Stok resimleri kullanma hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Markanıza sadık kalmak, başarılı web sitesi tasarımının anahtarıdır. Markanızla eşleşmiyorsa, en güzel web sitesi bile işe yaramaz.

Etkili bir web tasarımının diğer yapı taşları şunlardır:

  • Düğmeler
  • Yazı tipleri
  • Renk paleti
  • Her sayfadaki resimleriniz ve kopyanız arasındaki görsel denge

Elbette, iyi web tasarımı yalnızca faydacı değildir. Ziyaretçiler, ilgi çekici ve markanın estetiğine uyan web sitelerini sever. Bunu nasıl başarırsanız başarın, marka içi, çekici bir görünümü, dönüşen tasarım öğeleriyle birleştirmek, web tasarımında nasıl kazandığınızdır.

Web Tasarımı: İşe Yaramayan Şeyler

İyi tasarımın ne olduğunu gözden geçirdik. Şimdi biraz bunun ne olmadığından bahsedelim.

Genel bir kural olarak, ziyaretçilerin web sitenizi kullanmak için herhangi bir iş yapması gerekmemelidir. Web sitenizi kullanma deneyiminin tamamı basit ve sezgisel olmalıdır.

İşte bazı örnekler: Net harekete geçirici mesajlar harika bir web tasarımıdır; bulanık olanlar kötü web tasarımıdır. Yüksek kontrastlı yazı tipleri akıllı, etkili web tasarımıdır; Okunması zor olan düşük kontrastlı yazı tipleri zayıf web tasarımıdır.

İşte kaçınılması gereken birkaç unsur:

Dikkat dağıtıcı görüntüler ve arka planlar. Genel bir kural olarak, karo zeminlerden uzak durun. Döşenmiş bir arka planın iyi bir seçim olabileceği birkaç seçkin örnek olsa da çoğu durumda dikkat dağıtıcıdırlar.
Duyarlı olmayan tasarım. Günümüzde web sitenizin mobil uyumlu olması gerekiyor.
Belirsiz bağlantılar ve düğmeler. Ziyaretçiler bağlantı ve düğme aramak zorunda olmamalı, hangi resimlerin ve metin parçalarının kendilerini yeni sayfalara götüreceğini veya seçimlerini onaylayabilmelidirler. Benzer şekilde, kullanıcılar doldurulabilir alanları açıkça tanıyabilmelidir.
Değerli bilgiler içermeyen genel veya alakasız stok fotoğraflar ve dolgu metni.
hampster dansının ekran görüntüsü
Bu adamların internet tarihinde yeri var. Onları orada tut. Memenizi Tanıyın.
Izgara düzenleri gibi belirli web tasarım öğeleri, doğaları gereği iyi veya kötü seçimler değildir. Etkili ve etkisiz şekillerde kullanılabilirler, bu yüzden onları doğru yapmaya özen göstermek şarttır.

Başka bir zor web tasarım öğesi animasyondur. Artık 1999 değil, kullanıcının imlecini takip eden bir kuyruklu yıldız kuyruğuna sahip olmamalı veya içeriğinize ulaşmak için onları bir dizi dans eden hamsterin yanından geçirmemelisiniz. Peki, ziyaretçilerin dikkatini sitenize geri çeken ve onları dönüştürmelerini sağlayan animasyonlu bir çıkış pop-up’ı? Evet.

Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Vay canına, web tasarımını doğru yapmak karmaşık bir süreçtir ve dikkat edilmesi gereken çok şey vardır. Neyse ki, bunu tek başına yapmak zorunda değilsin. Profesyonel bir web tasarımcısıyla çalışırken, mükemmel sonucu almak için onların becerilerine güvenebilirsiniz.

Basit modern web tasarımı
Ananya Roy tarafından web tasarımı
İhtiyacınız olan web sitesini almanın birkaç farklı yolu vardır. Bunun sizin ve şirketiniz için doğru yolu ne kadar karmaşık bir web sitesine ihtiyacınız olduğuna, ne kadar harcamak istediğinize ve kendi kendinize ne kadar iş yapabileceğinize bağlıdır.

Doğrudan serbest çalışan bir web tasarımcısıyla çalışabilirsiniz. Tasarımcı portföylerine göz atın ve en sevdiğiniz ve aradığınız stile ve görünüme uyan tasarımcıyı seçin. Serbest çalışan bir tasarımcı, mevcut bir şablonu özelleştirebilir veya web siteniz için tamamen yeni bir şablon tasarlayabilir. Web sitenizin sıfırdan oluşturulmasını istiyorsanız, bunu gerçekleştirecek becerilere sahip bir serbest çalışanla çalışabilirsiniz.

Web sitesi tasarımınız için fikir bulma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, bir yarışma düzenleyin. 99designs gibi bir platformda, bir özet sunarak ve tasarımcıların spesifikasyonlarınıza göre tasarımlar göndermesini sağlayarak bir tasarım yarışmasına ev sahipliği yapabilirsiniz.

Şablon odaklı bir web sitesi oluşturucu (Wix veya Squarespace gibi) ile kendi sitenizi oluşturmak da bir seçenektir. Daha fazla uygulamalı olmanız gerekecek ve tasarımcı değilseniz bu platformların sunduklarıyla sınırlı olacaksınız, ancak bir şablonu sizin için özelleştirmesi için her zaman bir tasarımcı kiralayabilirsiniz.

Ayrıca özel web siteleri oluşturan bir ajansla da çalışabilirsiniz. Sıfırdan karmaşık bir web sitesi oluşturmanız gerekiyorsa bu seçeneği seçin, ancak bu uçtan uca çözümün size daha pahalıya mal olacağını unutmayın.

kadınsı web tasarımı
DSKY web tasarımı
Yüksek kaliteli web tasarımına yatırım yapmaya hazır olun. Web tasarımınız, karmaşıklığına bağlı olarak birkaç yüz ila on binlerce dolara mal olabilir. Ne kadar harcayacağınız, ihtiyacınız olanla orantılıdır.

Peki, özel olarak oluşturulmuş bir web sitesine ihtiyacınız olup olmadığını veya bir şablonun yeterli olup olmayacağını nasıl anlarsınız? Bu, web sitenizin ne yapması gerektiğine ve bunun için ne planladığınıza bağlıdır. Ölçeklendirme iş planınızın bir parçasıysa, özel bir web sitesi edinin. Arama motoru dostu olmasına ihtiyacınız varsa, çeşitli iş ihtiyaçlarına uyarlamanız gerekiyorsa, web sitesi hakkında spesifikasyonlarınıza göre oluşturulmasını talep eden çok spesifik fikirleriniz varsa, özel bir web sitesine ihtiyacınız var. Bunlar sizin için öncelikler olmadığında ve büyük bir bütçeniz olmadığında, uygun bir şablon özelleştirilmiş bir şablondur.

Çalışan Bir Web Sitesi Oluşturmak

Web sitenizin tasarım sürecinde uygulamalı bir rol üstlenerek, beklentilerinizi karşılayan veya aşan bir web sitesine sahip olacağınızı garanti edersiniz. Web tasarımcınıza markanız, sesiniz ve web sitesi ile neler yapmayı planladığınız hakkında bilgi verin. Sahip oldukları daha fazla bilgi, sizin için mükemmel web tasarımını sunmak için o kadar donanımlı olurlar. Onlara vizyonunuzu açıklayın ve sonra sihirlerini gerçekleştirmelerine izin verin.

Call Now ButtonArayın: 0530 950 6427
Whatsapp'a git
1
Bize Yazın!
Bugün tüm hizmetlerimizde % 25 indirim uyguluyoruz. Şimdi teklif alın!