Merkon Tasarım

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisinin 8 Temel Öğesi

Sosyal medya pazarlama stratejinize başlamak için yardıma mı ihtiyacınız var? Nereden başlayacağınızı bilmiyormusunuz?

Bu makalede, sosyal medya pazarlama stratejinize eklemeniz gerekenleri paylaşacağım, hazırsanız başlayalım! 🙂

İşletme Hedeflerini Belirleyin

Sosyal medya stratejinizin her parçası belirlediğiniz hedeflere hizmet eder. Neye doğru çalıştığınızı bilmeden ilerleyemezsiniz.

Şirketinizin genel ihtiyaçlarına yakından bakın ve onlara ulaşmak için sosyal medyayı nasıl kullanmak istediğinize karar verin.

Kuşkusuz birkaç kişiselleştirilmiş hedef bulursunuz, ancak tüm şirketlerin stratejilerine dahil etmesi gereken birkaç şey var – marka bilinirliğini artırmak, müşterileri elde tutmak ve pazarlama maliyetlerini azaltmak.

Odaklanmak için iki birincil hedef ve iki ikincil hedef seçmenizi öneririm. Çok fazla hedefe sahip olmak sizin kafanızı karıştırır ve sonunda hiçbir hedefinize ulaşamazsınız.

Pazarlama Hedeflerinizi Belirleyin

Her birine ne zaman ulaşacağınızı tanımlayan belirli parametreleriniz yoksa hedefler çok yararlı değildir. Örneğin, birincil hedeflerinizden biri potansiyel satış ve satış oluşturmaksa, bu hedefi başarılı olarak değerlendirmeden önce kaç potansiyel müşteri ve satış oluşturmanız gerekir sorusunu cevaplamanız gerekir.

Önceki örneğimizi kullanarak, hedefiniz potansiyel satışlar ve satışlar oluşturmaksa, belirli bir pazarlama hedefi potansiyel müşterileri % 50 oranında artırmak olabilir. İlerlemenizi ölçmek için, analiz ve izleme araçlarını da kullanmayı unutmayın. Ve en önemlisi sahip olduğunuz kaynaklara göre hedefelerinizi belirleyin.

Çabalarınıza bir zaman aralığı eklemek zorunludur. Hedeflerinize ne zaman ulaşmayı planlıyorsunuz? Gelecek ay? Bu yılın sonunda?

Potansiyel müşterileri %50 artırma hedefiniz spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir ve alakalı olabilir, ancak hedefe ulaşmak için bir tarih belirlemezseniz, çabalarınız, kaynaklarınız ve dikkatiniz başka yerlere kayabilir.

İdeal Müşterileri Belirleyin

Bir işletme sosyal profillerinde düşük katılımdan muzdaripse, bunun nedeni genellikle doğru bir ideal müşteri profiline sahip olmayışından kaynaklanmaktadır.

Hedef kitlenizin yaşını, mesleğini, gelirini, ilgi alanlarını, acılarını, sorunlarını, engellerini, alışkanlıklarını, beğenilerini, beğenmeme oranlarını, motivasyonlarını ve itirazlarını bildiğinizde, onları sosyal medyada veya başka bir medyada hedeflemek daha kolay ve daha ucuzdur.

İşletmenizi tanıtmak ne kadar spesifik olursanız, kullandığınız her kanaldan daha fazla dönüşüm elde edersiniz.

Araştırma Yarışması

Sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda, rekabetinizi araştırmak sizi sadece etkinliklerinden haberdar etmekle kalmaz, aynı zamanda neyin işe yaradığına dair bir fikir verir, böylece bu başarılı taktikleri kendi çabalarınıza entegre edebilirsiniz.

En az 3-5 ana rakibin bir listeleyerek başlayın. Hangi sosyal ağları kullandıklarını araştırın ve içerik stratejilerini analiz edin. Hayran veya takipçi sayılarına, ne kadar sıklıkla ve günün saatlerinde paylaşım yayınladıklarını not edin.

Ayrıca yayınladıkları içeriğin türüne ve içeriğine (esprili, tanıtım vb.) ve takipçilerine nasıl yanıt verdiklerine dikkat edin.

Bakılması gereken en önemli faaliyet, katılımdır. Örneğin, bir rakibin son 20-30 Facebook güncellemesine baktığınızı varsayalım. Bu yayınlar için toplam katılım etkinliği sayısını alın ve bunu sayfanın toplam hayran sayısına bölün. (Katılım etkinliği beğenileri, yorumları, paylaşımları vb. İçerir)

Bu formülü rakiplerinizin tüm sosyal profillerinde kullanabilirsiniz (ör. Twitter’da retweet ve favorileri hesaplayabilirsiniz).

Hesaplamanın size rekabetin nasıl yapıldığına dair genel bir bilgi vermek için olduğunu unutmayın.

Kanalları ve Taktikleri Seçin

Birçok işletme, hangi platformun en fazla getiriyi sağlayacağını araştırmadan her popüler sosyal ağda hesaplar oluşturur. Hangi platformun sizin için en uygun olduğunu belirlemek için müşterilerinizden topladığınız bilgileri kullanabilirsiniz.

Potansiyel müşterileriniz veya müşterileriniz çevrimiçi zamanlarının %40’ını Facebook’ta ve % 20’sini Twitter’da geçirdiklerini söylüyorsa, hangi birincil ve ikincil sosyal ağlara odaklanmanız gerektiğini biliryorsunuz demektir.

İçerik Stratejisi Oluşturun

İçerik ve sosyal medyanın simbiyotik bir ilişkisi vardır: Büyük içerik olmadan sosyal medya anlamsızdır ve sosyal medya olmadan hiç kimse içeriğinizi bilmeyecektir. Potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve onları dönüştürmek için bunları birlikte kullanın.

Başarılı bir sosyal medya içerik stratejisinin üç ana bileşeni vardır: içerik türü, gönderme zamanı ve gönderme sıklığı.

Sosyal medyada yayın göndermeniz için size belirli bir zaman tanıyan birçok çalışma var. Ancak, bu çalışmaları zor kurallardan ziyade kılavuz olarak kullanmanızı öneririm. Unutmayın, kitleniz benzersizdir, bu yüzden kendiniz için en uygun zamanı test etmeniz ve anlamanız gerekir.

Gönderme sıklığı, paylaştığınız içerik kadar önemlidir. Hayranlarınızı veya takipçilerinizi rahatsız etmek istemiyorsunuz, değil mi?

Mükemmel sıklığı bulmak çok önemlidir, çünkü içeriğiniz için daha fazla etkileşim veya daha fazla istenmeyen paylaşım insanların takibi bırakması anlamına gelebilir. Hayranlarınızın ne zaman çevrimiçi olduğunu ve içeriğinizle etkileşime geçtiğini görmek için Facebook Trendleri’ni kullanın.

Bütçe ve Kaynakları Tahsis Edin

Sosyal medya pazarlamasını bütçelemek için ve işletme hedeflerinize ulaşmak için seçtiğiniz taktiklere bakın.

İhtiyacınız olan araçların (sosyal medya izleme, e-posta pazarlaması ve CRM), dış kaynaklardan yararlanacağınız hizmetlerin (örneğin, grafik tasarım veya video prodüksiyonu) ve satın alacağınız reklamların kapsamlı bir listesini yapın. Her birinin yanında, ne yatırım yaptığınıza ve bunun pazarlama bütçenizi nasıl etkilediğine ilişkin üst düzey bir görünüme sahip olabilmeniz için yıllık öngörülen maliyet tablosu oluşturun.

Birçok işletme önce bütçelerini belirler ve sonra bu bütçeyi taktikleri uygun seçer. Ben olaya tam tersi yaklaşıyorum. Önce bir strateji oluştururum, sonra da bu stratejiye uyan bütçeyi belirlerim.

Rolleri Ata

Başlangıçta işler biraz dağınık olabilir, ancak zamanla ekip üyeleri rollerini ve hangi günlük görevlerden sorumlu olduklarını bileceklerdir.

Herkes rolünü bildiğinde, uygulama sürecini planlamaya başlama zamanıdır. Günlük veya haftalık plan yapabilirsiniz. Aylık bir plan hazırlamanızı tavsiye etmiyorum çünkü birçok şey ortaya çıkacak ve yeni değişikliklere uyum sağlamak için zaman harcayabilirsiniz.

Ekibinizi yönetmek ve her üyeye görev atamak için Basecamp veya ActiveCollab gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu araçlar size zaman kazandırır ve organize olmanıza yardımcı olur.

İlerledikçe, bazı taktiklerin düşündüğünüz kadar iyi çalışmadığını keşfedebilirsiniz. Her zaman hızlı bir şekilde adapte olmaya çalışın ve yeni değişiklikleri genel stratejinize entegre edin.

Call Now ButtonArayın: 0530 950 6427
Whatsapp'a git
1
Bize Yazın!
Bugün tüm hizmetlerimizde % 25 indirim uyguluyoruz. Şimdi teklif alın!