Merkon Tasarım

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir ve Neden Önemli?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) E-ticaret ile uğraşan her işletme için önemlidir. Her web yöneticisi SEO’nun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve tüm web sitesi türleri için üretebileceği trafik potansiyelini anlamalıdır.

Bu SEO kılavuzunda öğreneceksiniz:

 • SEO nedir?
 • SEO neden önemlidir?
 • Yeni başlayanlar için SEO’ya giriş
 • SEO’nun nasıl çalıştığını öğrenmenin en iyi yolu
 • SEO ve Dijital pazarlama
 • Temel Öğrenmeler

Seo Nedir?

SEO Arama motoru optimizasyonu demektir. Arama motorlarının organik sonuçlarında daha yüksek sıralamalar elde edebilmeniz için web sitenizi optimize etmek için bir dizi kuraldır.

Bir web sitesinin kalitesini kullanıcı dostu, daha hızlı ve daha kolay gezinilmesini sağlayarak artırmanın harika bir yoludur.

Tüm sürecin bir takım kuralları (veya yönergeleri), bir dizi aşaması ve bir dizi kontrolü olduğu için SEO tam bir çerçeve olarak kabul edilebilir.

SEO Neden Önemlidir?

Bir web siteniz, blogunuz veya çevrimiçi mağazanız varsa, SEO arama motorlarından hedeflenmiş ücretsiz trafik almanıza yardımcı olabilir.

Arama motoru optimizasyonu önemlidir çünkü:

 • Arama motoru kullanıcılarının çoğunluğunun (% 65’ten fazla – aşağıdaki grafiğe bakın), arama motoru sonuç sayfalarında (SERPS) en iyi 5 öneriyi tıklaması daha olasıdır. Bundan yararlanmak ve web sitenize veya çevrimiçi mağazanıza müşteriler kazanmak için web sitenizin en üst konumlardan birinde görünmesi gerekir.
 • SEO sadece arama motorları değil, iyi SEO uygulamaları da bir web sitesinin kullanıcı deneyimini ve kullanılabilirliğini geliştirir.
 • Kullanıcılar arama motorlarına güvenir ve kullanıcının aradığı anahtar kelimeler için en üst konumlarda bulunması web sitesinin güvenini artırır.
 • SEO, web sitenizin sosyal tanıtımı için iyidir. Web sitenizi Google veya Yahoo’da arama yaparak bulan kişilerin sitenizi Facebook, Twitter veya diğer sosyal medya kanallarında tanıtması daha olasıdır.
 • SEO büyük bir web sitesinin sorunsuz çalışması için önemlidir. Birden fazla yazarlı web siteleri, SEO’dan doğrudan ve dolaylı bir şekilde yararlanabilir. Doğrudan yararları, arama motoru trafiğinde bir artış ve dolaylı yararları, sitede içerik yayınlamadan önce kullanılacak ortak bir çerçeveye (kontrol listeleri) sahip olmaktır.
 • SEO rekabetin önüne geçebilir. İki web sitesi aynı şeyi satıyorsa, arama motoru optimize web sitesi daha fazla müşteri ve daha fazla satış yapmak daha olasıdır.

Yeni Başlayanlar İçin SEO'ya Giriş

SEO’ya yeni başlayanlar için yukarıdaki tanım karmaşık gelebilir.

Daha basit terimlerle, Arama Motoru Optimizasyonu web sitenizi iyileştirmenin bir yoludur, böylece Google, Yahoo, Bing veya diğer arama motorlarının arama sonuçlarında en üst sıralara daha yakın görünecektir.

Google’da bir arama yaptığınızda, dönen sonuçların görüntülenme sırası karmaşık algoritmalara dayanır.

Bu algoritmalar (arama motoru sıralama faktörleri olarak da bilinir), hangi web sayfasının ilk sırada, ikinci sırada vb. Gösterileceğine karar vermeden önce bir dizi faktörü dikkate alır.

Web sitenizi arama motorları için optimize etmek, optimize edilmemiş sitelere göre size bir avantaj sağlar ve daha yüksek sıralama şansınızı artırır.

SEO’nun ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak kolay bir dilde açıklayan aşağıdaki kısa videoyu izleyin.

Arama Motoru Optimizasyonu Sürecinin Ana Aşamaları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğim gibi, SEO statik bir süreç değil, kurallar ve süreçlerle bir çerçevedir.

Basitlik için, SEO 3 ana tipe ayrılabilir:

Teknik SEO: Teknik SEO ile arama motorlarının herhangi bir sorun yaşamadan web sitenizi taramasını ve dizine eklemesini sağlayabilirsiniz.

Yerinde SEO: Sitenize ve içeriğinize arama motoru dostu hale getirmek için uygulanacak kurallar.

Site Dışı SEO: Web sitenizi veya blogunuzu tanıtmanın yolları, böylece arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilir.

Teknik SEO

SEO sürecinin ilk aşamasına teknik SEO denir. Adından da anlaşılacağı gibi, teknik SEO’nun bir web sitesinin gerçek içeriği veya web sitesi tanıtım yöntemleri ile ilgisi yoktur.

Arama motoru tarayıcılarının işini kolaylaştırmak için yapılandırmanız gereken ayarlarla ilgilidir. Genellikle, bir kez teknik SEO doğru olsun, tekrar onunla uğraşmak zorunda olmayabilir.

Öte yandan, tarama ve dizine ekleme ile ilgili sorunlarınız varsa, sıralamanızı olumsuz etkileyebilir.

Teknik bir SEO denetimi incelemesi yapmak ve her şeyin beklendiği gibi çalıştığından emin olmak için Teknik SEO Kılavuzumuzu okuyun.

Yerinde SEO

İkinci aşama Sayfa İçi SEO. Sayfa İçi SEO öncelikle bir sayfada bulunan içerik ve diğer öğelerle ilgilidir.

Teknik ve sayfa dışı SEO’nun aksine, sayfa içi SEO’nun ana odağı, arama motoru tarayıcılarına, içeriğinizin anlamını ve içeriğini anlayabilmeleri için yeterli sinyal sağlamaktır.

Arama motorlarının bir insan gibi bir sayfa okumadıklarını ve bu nedenle bir sayfanın ne hakkında olduğunu anlamak için sinyaller aradıklarını unutmayın.

Bu aşamada, web sitesi yapısı, SEO anahtar kelimeler, başlık optimizasyonları, başlıklar, dahili bağlantılar, görüntü SEO, yapılandırılmış veri işaretleme ve arama motorlarına doğru sinyalleri gönderebilen diğer tekniklerle ilgileneceksiniz.

Doğru bir şekilde takip edilirse, sayfadaki SEO ayrıca bir web sitesinin veya blogun kullanılabilirliğini ve güvenilirliğini de artıracaktır.

İçerik optimizasyonunun sayfa SEO’nun bir parçası olduğunu, ancak bazen İçerik SEO olarak adlandırıldığını unutmayın.

Sayfa İçi SEO Kılavuzumuz, farklı sayfa içi SEO tekniklerini ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

Site Dışı SEO

Üçüncü aşama Sayfa Dışı SEO.

SERP’lerde daha üst sıralarda yer alması için web sitenizde (site SEO) yapabileceğiniz değişikliklerin yanı sıra, web sitenizin sıralama konumunu iyileştirmenin diğer yolu, site dışı SEO tekniklerini kullanmaktır.

Site dışı SEO genellikle bağlantı kurma olarak bilinir, ancak bir web sitesini tanıtmak için uygun bir yol bağlantıları oluşturmaktan çok daha fazla yöntem ve teknik içerdiğinden, web sitesi tanıtım terimini kullanmayı tercih ederim.
Sayfa dışı SEO neden önemlidir?
Genel olarak, bir kullanıcı bir arama sorgusu yazdığında, arama motoru algoritmaları dizinlerine bakar ve kullanıcının amacını karşılayabilecek en iyi sayfaları bulmaya çalışır.

İyi aday olan sayfalar, arama sonuçlarının ilk konumlarında görünür.

Bir web sayfasının sonuçlardaki konumunu belirleyen faktörlerden biri, gelen bağlantıların sayısıdır (geri bağlantılar).

Geri bağlantılar bir güven işaretidir ve bağlantıların nereden geldiğine bağlı olarak sıralama konumunuzu büyük ölçüde etkileyebilir.

Bağlantılar tanınmış ve güvenilir sitelerden geliyorsa, sıralamanız olumlu etkilenir.

Ücretli bağlantılar, makale dizinlerindeki bağlantılar, bağlantı çiftlikleri veya bir borsa sonucu varsa, sıralamanız olumsuz etkilenir.

Bağlantıları bu şekilde almak Google yönergelerini ihlal eder ve büyük olasılıkla Google Penaltı ile sonuçlanır.

Daha fazla bağlantı almak için ne yapabilirsiniz?

Bu çok iyi bir soru ve eminim ki internette bu kelime öbeğini ararsanız yüzlerce farklı cevap alırsınız.

Bağlantı kurma yaklaşımı hakkında bu makaleyi okuyabilirsiniz, ancak birincil odağınız bağlantıların nasıl alınacağı değil, web siteniz için kaliteli içeriklerin nasıl oluşturulacağıdır.

İyi içerik size doğal bağlantılar sunacak ve bu da size yüksek sıralama ve trafik sağlayacaktır.

Bağlantı satın almaya veya kolay yoldan almaya çalışırsanız, geçici bir başarı elde edebilir ve ardından bir sonraki Google güncellemesinden sonra web sitenizin üst sayfalardan kaybolduğunu görebilirsiniz.

SEO'nun Nasıl Çalıştığını Öğrenmenin En İyi Yolu Nedir?

SEO’nun nasıl çalıştığını öğrenmenin en iyi yolu SEO uygulamaktır.

Farklı kavramları ve teorileri öğrenmenin yanı sıra, öğrendiklerin işe yarayıp yaramadığını öğrenmenin tek yolu, çeşitli SEO tekniklerini bir web sitesine uygulamak ve sıralamanızı izlemek.

Sıralamanız ve organik trafiğiniz artıyorsa, bu doğru yönde olduğunuz anlamına gelir. Değilse, SEO stratejinizi ve eylem planınızı gözden geçirmeniz gerekecektir.

Aşağıdaki kaynaklar başlamanıza yardımcı olabilir:

Arama Motorları Nasıl Çalışır – SEO ile başlamadan önce, arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Günün sonunda, SEO ile hedefiniz arama motorlarının sitenize güvenmesini sağlamak olmalıdır. Web sitelerini gerçekte nasıl sıraladıklarını bilmek, daha iyi kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

Yeni Başlayanlar İçin SEO Temelleri – SEO hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, SEO başlangıç kılavuzu ile başlayın, yeni başlayanlar için mükemmeldir.

SEO ve Dijital Pazarlama Arasındaki Fark Nedir?

Bazı insanlar bana sık sık “SEO Dijital Pazarlama ile aynı mı?” Diye sorabilirler. Verebileceğim en basit cevap SEO’nun Dijital Pazarlama cephaneliğinizde bulunan araçlardan biri olmasıdır.

SEO, normalde sosyal medya tanıtımı, PPC, içerik stratejisi vb. diğer şeyleri içeren genel dijital pazarlama kampanyanızın bir parçası olabilir.

Başka bir deyişle, SEO’yu çok iyi içerikleri olmayan bir web sitesine denemek uzun vadede başarı getirmeyebilir.

Öte yandan, iyi içeriğe sahip bir web sitesi SEO ile veya SEO olmadan iyi trafik çekebilir. SEO sadece web sitesine ekstra bir destek verecektir.

Call Now ButtonArayın: 0530 950 6427
Whatsapp'a git
1
Bize Yazın!
Bugün tüm hizmetlerimizde % 25 indirim uyguluyoruz. Şimdi teklif alın!