Merkon Tasarım

Mobil Uygulama mı, yoksa Web Sitesi mi Yaptırmalıyım?

Bugün mobil kullanıcı sayısı, masaüstü kullanıcı sayısından daha fazla! Sonuç olarak, işletmeler müşterileri çekmek için mobil kanalları etkin bir şekilde kullanma ihtiyacı duyuyor. Mobil web siteleri ve mobil uygulamalar aracılığıyla yeni operasyonlar başlatıyorlar (veya mevcut operasyonları ölçeklendiriyorlar). Bütçesi olan işletmeler hem mobil web sitelerini hem de uygulamaları istihdam edebilirken, bütçesi uygun olmayan diğer şirketlerin bunlardan birini seçmesi gerekebilir. Mobil uygulamalar ve web siteleri arasındaki seçim; maliyetlerine, kullanılabilirliklerine, gerekli özelliklere ve hizmet verdikleri kitleye bağlıdır. Bununla birlikte, yapılan araştırmalar, kullanıcıların mobil uygulamaları mobil web sitelerinden daha fazla tercih ettiğini göstermektedir. Bu, potansiyel (ve mevcut) müşterilere ulaşmak için mobil uygulamalar geliştirmek için güçlü bir neden oluşturur. Mobil uygulamaları mobil web sitelerine kıyasla daha iyi yapan diğer nedenler ise aşağıdaki gibidir:

Mobil Uygulamalar Kullanıcılarına Daha Fazla Kişiselleştirme Sunuyor

Kişiselleştirme, kullanıcılara ilgi alanlarına, konumlarına, kullanım davranışlarına ve daha fazlasına göre kişiye özel iletişim sunmakla ilgilidir. Mobil uygulamalarla, kullanıcılara kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşatmak kolaydır. Mobil uygulamalar, kullanıcıların özelleştirilmiş içerikle sunulabileceklerine bağlı olarak başlangıçta tercihlerini ayarlamalarına izin verebilir. Uygulamalar ayrıca kullanıcı etkileşimini izleyebilir ve gözlemleyebilir ve bunu kullanıcılara özel öneriler ve güncellemeler sunmak için kullanabilir. Ayrıca, coğrafyaya özgü içerik sağlamak için kullanıcıların gerçek zamanlı olarak konumlarını belirleyebilirler. Ancak, kişiselleştirmenin hizmet ettiği tek amaç kullanıcı deneyimini geliştirmek değildir. Uygulamaların dönüşüm oranını artırmaya da yardımcı olabilir: Kullanıcılar kişiselleştirilmiş içerikle şımartıldıklarında, dönüşüm yapma şansları daha yüksektir.

Bildirim Gönderme Kolaylığı

Son birkaç on yıldır, e-posta en çok kullanılan iş iletişimi aracı olmuştur. İşletmeler, kullanıcılarına ulaşmak için yaygın olarak e-posta (bazıları neredeyse istismar edildi) kullanmıştır. Sonuç olarak, e-posta bir zamanlar sahip olduğu etkinliği kaybetmiştir; açık oranları ve tıklama oranları sürekli olarak düşmektedir. Merak etmeyin endişelenmenize gerek yok, niye? Çünkü artık mobil uygulama bildirimlerini var. Mobile uygulama bildirimler iki türdür: push ve uygulama içi bildirimler. Her ikisi de uygulama kullanıcılarıyla daha az müdahaleci bir şekilde iletişim kurmak için heyecan verici alternatiflerdir. Kullanıcılara anında, müdahaleci olmayan bildirimler gönderme özelliği o kadar istenir ki, birçok işletmenin mobil uygulamaya sahip olmak istemesinin temel nedenlerinden biridir. Uygulama içi bildirimler, kullanıcıların yalnızca bir uygulama açtıklarında alabilecekleri bildirimlerdir. Anlık bildirimler ise, kullanıcıların mobil cihazlarında yaptıkları etkinliklerden bağımsız olarak alabilecekleri bildirimlerdir. Bildirimlerin itme ortamının% 40’lık tıklama oranları sağladığı durumlar vardır. Bildirim kampanyalarınızı akıllıca planlamanız gerektiğini söylemeye gerek yok. Eklenti: Mobil web sitelerine anında bildirim hizmeti veren üçüncü taraf hizmetleri de vardır. Bununla birlikte, bu hizmetler yeni bir aşamadadır ve hala bazı sınırlamaları vardır (bazıları yalnızca belirli tarayıcılarda çalışır ve tüm web sitesi türleri için mevcut değildir). Yine de, sınırlamalardan etkilenmeyen işletmeler, bu hizmetleri mobil web sitelerinde kullanmayı düşünebilir. Örneğin VWO Engage, web sitelerinin masaüstlerine ve cep telefonlarına push bildirimleri göndermesine izin veren yeni servis sağlayıcılardan biridir.

Mobil Cihaz Özelliklerinden Yararlanma

Mobil uygulamalar, kamera, kişi listesi, GPS, telefon görüşmeleri, ivmeölçer, pusula vb. Gibi bir mobil cihazın özelliklerini kullanma avantajına sahiptir. Bu cihaz özellikleri, bir uygulamada kullanıldığında kullanıcı deneyimini etkileşimli ve eğlenceli hale getirebilir. Ayrıca, bu özellikler kullanıcıların başka türlü yapması gereken çabaları da azaltabilir. Örneğin, bir bankacılık uygulamasında formu dolduran kullanıcıların işlemi tamamlamak için fotoğraflarını göndermeleri gerekebilir. Uygulama, kullanıcıların bir fotoğraf çekmek ve göndermek için mobil cihazlarının kamerasından yardım almalarına izin verebilir. Cihaz özellikleri, kullanıcıların bir uygulamada belirli bir görevi yerine getirme süresini önemli ölçüde kısaltabilir ve hatta dönüşümleri artırabilir. Eklenti: Mobil web siteleri, mobil cihazın kamera, GPS vb. bazı özelliklerini de kullanabilirler. Yine de, bir cihazın (mobil uygulamaların kullanabileceği) tüm multimedya özelliklerini kullanmanın teknolojik kısıtlamaları vardır.

Çevrimdışı Çalışabilme

Muhtemelen bir mobil web sitesi ve bir uygulama arasındaki en temel farktır. Uygulamalar da görevlerinin çoğunu gerçekleştirmek için internet bağlantısı gerekirken, çevrimdışı modda kullanıcılara temel içerik ve işlevsellik sunabilirler. Bankacılık uygulaması örneğini ele alalım. App vergi hesaplama, taksit hesaplama ve kredi limitinin belirlenmesi gibi özellikler sağlayabilir. Bu özellikler bir internet bağlantısı yardımı olmadan bile çalışabilir.

Tasarımda Özgürlük

Web tasarımındaki tüm teknolojik gelişmelerle bile, mobil web siteleri en temel işlevleri gerçekleştirmek için tarayıcılara çok güvenmek zorundadır. Mobil web siteleri, çalışmak için “geri düğmesi”, “yenile düğmesi” ve “adres çubuğu” gibi tarayıcı özelliklerine bağlıdır. Mobil Uygulamalarda bu kısıtlamaların hiçbiri yoktur. Bir mobil uygulama, “hafifçe vurma”, “hızlıca kaydırma”, “sürükleme”, “kısma”, “bekletme” gibi gelişmiş hareketlere dayanarak çok sayıda ayrıntılı işlevle tasarlanabilir. Uygulamalar, bu hareketleri kullanarak kullanıcıların bir görevi daha iyi gerçekleştirmesine yardımcı olabilecek yenilikçi işlevler sunar. Örneğin, bir uygulama kullanıcıların kaydırma hareketini kullanarak bir sonraki veya bir önceki adıma geçmesine izin verebilir.

Yeni Marka Deneyimi

Bir mobil uygulama bir şirketin web sitesinden farklı olduğu için kullanıcılara yeni bir marka deneyimi sunma özgürlüğüne sahiptir. Bu, şirketin uygulama için, şirketin web sitesinin veya şirketin tamamen normal marka stilinden farklı olabilen yeni marka stillerini deneyebileceği anlamına gelir. Bir adım daha ileri gidersek, şirketler kendileri için yeni bir marka stiline geçmek için özel olarak mobil uygulamalar geliştirebilirler. Ayrıca, bir mobil uygulama kullanıcıların beğenisine göre görünümünü özelleştirmelerine izin verebilir.

Kullanıcılar Mobil Uygulamalarda Daha Fazla Zaman Harcıyor

Mobil kullanıcılar, zamanlarının% 86’sını mobil uygulamalarda ve yalnızca% 14’ünü mobil web sitelerinde geçirmektedir. Ayrıca, kullanıcıların mobil uygulamalarda geçirdiği ortalama süre de artıyor. Not: Burada dikkate alınması gereken bir nokta, kullanıcıların zamanlarının çoğunu oyun uygulamalarına ve sosyal medya uygulamalarına harcamaktadır.

Yeni Dönüşüm Akışı

Dönüşümleri artırmak istiyorsanız, mobil uygulamalar kullanıcıları dönüşüm hunisinden aşağı çekmek için harika bir araç olabilir. Mobil uygulamalar, dönüşüm hunisinin üst kısmının (ToFu) ve dönüşüm hunisinin alt kısmının (BoFu) kullanıcılarını edinmek için kullanılabilir. Örneğin, yardımcı uygulamalar daha sonra BoFu olası satışlarına yönlendirilebilecek ToFu kullanıcılarını getirebilir. Öte yandan, e-Ticaret gibi uygulamalarda zaten dönüşüm olasılığı daha yüksek olan BOTF kullanıcıları vardır.

Marka Varlığı

Kullanıcılar zamanlarının önemli bir kısmını mobil cihazlara harcarlar. Pek çok kullanıcının neredeyse her gün cihazlarına yükledikleri uygulamalarla karşılaştığını söyleyebiliriz. Bu düzenli karşılaşma, uygulamalar için bir markalaşma fırsatı olarak görülebilir. Kullanıcılar aktif olarak bir mobil uygulama kullanmadığında bile, yine de uygulamayla ilişkili markayı hatırlatır. Uygulamanın simgesi marka için bir mini reklam gibi davranır. Bir kullanıcının cihazında bir uygulamanın bulunması, kullanıcının bir marka hakkındaki algısını bilinçaltında etkilemeye yardımcı olur. Bu kullanıcı davranışı, kullanıcıların zihinlerinde belli bir düzeyde yok saydıkları reklamları bile işlediğini gösteren Sinyal Tespit Teorisi’ne bağlanabilir.

Uygulamalar Web Sitelerinden Daha Hızlı Çalışabilir

İyi tasarlanmış bir mobil uygulama, mobil web sitesinden çok daha hızlı işlem yapabilir. Uygulamalar genellikle web sunucularını kullanan web sitelerinin aksine verilerini yerel olarak mobil cihazlarda depolar. Bu nedenle, mobil uygulamalarda veri alımı hızla gerçekleşir. Uygulamalar, tercihlerini saklayarak ve kullanıcıların adına proaktif işlemler yapmak için kullanıcıları kullanarak zamandan daha fazla tasarruf edebilir. Mobil uygulamaların neden daha hızlı çalışabileceğine ilişkin teknik nedende vardır. Mobil web siteleri, işlevlerinin çoğunu gerçekleştirmek için javascript kodunu kullanır. Mobil uygulamaların kullandığı çerçeve, bir javascript kodundan neredeyse beş kat daha hızlı çalışabilir!

Call Now ButtonArayın: 0530 950 6427
Whatsapp'a git
1
Bize Yazın!
Bugün tüm hizmetlerimizde % 25 indirim uyguluyoruz. Şimdi teklif alın!