Merkon Tasarım

Google Ads'in Önemi

“Neden Google AdWords kullanıyorsunuz” ve “Google AdWords Çalışıyor mu?” Google’da aranan oldukça yaygın anahtar kelime öbekleridir. Bunun nedeni, Google Ads’i duymuş, ancak işe yarayıp yaramayacağından ve nasıl çalışabileceğinden emin olmayan çok sayıda pazarlamacı ve işletme sahibinin olmasından kaynaklanmaktadır. Google’ın inanılmaz derecede başarılı tıklama başına ödeme (PPC) reklam sisteminin hemen hemen her tür işletmenin büyümesine vesile olacağını biliyoruz. Google Ads (veya herhangi bir PPC platformu) kullanmak zaman ve para gerektirir, ancak binlerce işletme, Google Ads’in zaman ve para gerektirdiğini bilir ve bu nedenden ötürü Google Ads’in doğru kişiler tarafından optimize edilmesi ve yönetilmesi çok önemlidir. Google Ads’i nasıl kullanmanız gerektiğine dair sayısız sayfa ayırdık. Bu yazıda, neden kullanmanız gerektiği sorusuna cevap vereceğiz.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki diğer pazarlama etkinliklerini hariç tutarak PPC yapılmasını tasvip etmiyoruz. Onun yerine, Google Ads’in e-posta pazarlaması, etkinlikler, sosyal medya ve diğer olası satış kaynakları ile birlikte organize bir şekilde kullanılmasını öneriyoruz. Pazarlama bütçenizi nasıl tahsis edeceğiniz, hangi SEO kanallarının işletmeniz için en etkili olduğuna göre değişir.

Ancak daha önce hiç Google Ads kullanmadıysanız ve bunun faydalı olup olmadığını merak ediyorsanız, aşağıdaki makaleyi okumanızda fayda var.

Google Ads Ölçeklenebilir

Herhangi bir pazarlamacı için en zorlayıcı zorluklardan biri, ölçeklendiren olası satış kaynakları bulmaktır. Google Ads yüksek oranda ölçeklenebilir, bu nedenle bazı işletmeler Google Ads reklamcılığına yılda milyonlarca dolar harcıyor. Kârlı bir oranda dönüşüm sağlayan bir Google Ads kampanyası oluşturursanız, söz konusu kampanyaya yapılan keyfi harcamaları sınırlamak için hiçbir neden yoktur. PPC bütçenizi artınca olası satış ve kârlarınız buna göre artacaktır. Bu, Google Ads’i çok fazla olası müşteriye ihtiyaç duyan, ancak zaman ve iş başına kısa olan işletmeler için oldukça etkili hale getirir.

Google Ads Ölçülebilir

TV ve dergi reklamcılığı gibi geleneksel pazarlama kanallarıyla karşılaştırıldığında, online pazarlama son derece ölçülebilirdir ve Google Ads PPC, çevrimiçi kanalların en ölçülebilir kanallarından birisidir. SEO’da kesin ölçümler yapmak zordur, çünkü hangi işlemlerin sıralamanın artmasına veya azalmasına neden olduğunu her zaman bilemezsiniz. Sosyal medyayı ölçmek aynı derecede zor olabilir. Buna karşılık, Google Ads daha şeffaftır ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını ayrıntılı bir şekilde görmenizi sağlayan tonlarca PPC metriği sağlar. Kampanyalarınızın YG çekip çekmediğini veya geri dönüp dönmediğini hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Google Ads Esnek

Google Ads, ulaşmak istediğiniz kitleleri hedefleyerek kampanyalarınızı ve reklamlarınızı özel ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebileceğiniz tonlarca seçenek sunar. Örneğin, Google Ads ile şunları yapabilirsiniz:

  • Anahtar kelime eşleme türlerini belirtme – Örneğin, reklamınızı yalnızca “sağlık kitapları” gibi tam bir anahtar kelimeyi arayan kullanıcılara gösterebilirsiniz – sağlık veya kitaplarla ilgili genel terimlerdeki trafiği filtreleyebilirsiniz.
  • Ürün resimlerini, telefon numarasını, sitenize bir mega paket bağlantısını, fiziksel konumunuzu görüntülemek için reklam uzantılarını kullanın; hatta doğrudan SERP’den bir sohbet başlatabilir veya bir e-posta adresi alabilirsiniz.
  • Kitlenizi konuma, günün saatine, dile, tarayıcıya veya cihaz türüne ve daha fazlasına göre daraltın. SEO trafiğinizin iyi bir kısmı sizin için değersiz olabilir (örneğin, yalnızca ABD tabanlı olası satışlara ihtiyacınız varsa ve web trafiğinizin yarısı Avustralya’dan geliyorsa).
    Gmail ve YouTube gibi mülkler ve çok sayıda ortak site gibi çok sayıda arama yapmayan kullanıcı ağına erişin.
  • Marka bilinirliği oluşturmak için harika olan ve genellikle Google Arama’dan daha düşük bir maliyetle dönüşüm sağlayan görüntülü reklam ağından yararlanın.

Google Ads, SEO'dan Daha Hızlı

Yeni işletmeler ve web siteleri için SEO’nun sonuçlarını görmek aylar alabilir. Bu algılanan “ceza” eskiden Google korumalı alan etkisi olarak adlandırılıyordu; insanlar Google’ın kasıtlı olarak yeni web sitelerini sonuçlardan filtrelediğini düşünüyorlardı. Sorun büyük olasılıkla rekabetin şiddetli olması ve bir web sitesinin kendini “kanıtlaması” ve yetki ve bağlantılar kazanması zaman alır.

Google Ads, yeni işletmeler için harika bir çözümdür, çünkü sonuçları görmek için bu kadar uzun süre beklemek zorunda değilsiniz. Sitenizin SEO’su üzerinde çalışırken kaynakları bir Google Ads kampanyasına yerleştirebilir ve hemen gösterim ve tıklama almaya başlayabilirsiniz. Çok hızlı olduğu için, belirli bir anahtar kelimenin veya kitlenin organik arama yoluyla izlemeye değip değmediğini test edebilirsiniz – Google Ads’de iyi dönüşüm sağlıyorsa, SEO’da sıralamasının yüksek olacağı ve bu şekilde içeriğinizin organik olarak da trafik çekeceğinden emin olabilirsiniz.

Ek bir avantaj olarak, Google Ads’e çok ucuza başlayabilirsiniz – Google genellikle yeni reklamverenler için kuponlar (temel olarak ücretsiz PPC bütçesi) sunar.

Google Ads (Genellikle) SEO'dan Daha Kolaydır

Google Ads’in öğrenilmesi daha kolaydır, çünkü Google reklam platformunda daha az çelişkili bilgi vardır. Endüstrinin içinde değilseniz, hangi kaynakların dürüst ve hangilerinin sadece meşhur yılan yağı sattığını bilmek pazarlamacı olarak zor olabilir. Öte yandan, Google Ads etrafında inşa edilen bir endüstri yoktur.

Google Ads SERP'leri Devralıyor

Google Ads, Google’ın bebeğidir (olması gerekir – gelirlerinin yaklaşık% 97’sini oluşturur) ve bu durum zaman içinde SERP değişmesine yol açtı. Böylece organik sonuçlardan çok daha fazla Google Ads sonuçları gösterilmeye başlandı. Bu durum hem SEOcu’ların hem de kullanıcıların sinirini bozdu. Fakat PPC ile uğraşıyorsanız, durum o kadar da kötü değil! Google’ın bu yaptığı değişiklik sayesinde mesajınızı SERP’de tıklanma sayısını arttıracak bir fırsat oluşturur.

Google Ads Biçimleri Organik Sonuçlardan Daha İlgi Çekici Olabilir

Google, geçtiğimiz birkaç yıl içinde, YouTube’daki ürün listeleme reklamları ve video içi reklamlar gibi birçok yeni reklam biçimi yayınladı. Burada Google’ın amacı daha parlak, daha ilgi çekici reklamlar yayınlayarak daha fazla tıklama almak ve böylece daha fazla gelir etmekti.

Daha yüksek tıklamalar reklamveren için de iyidir, bu nedenle bu yeni reklam biçimlerinden ve uzantılardan sizde yararlanabilirsiniz.

Google Ads Trafiği Organik Trafikten Daha İyi Dönüştürülebilir

Organik trafiğiniz varsa güzel, ancak ücretli arama trafiğinin, organik trafikten daha iyi dönüşüm sağladığına dair araştırmalar var – dönüşüm oranları iki kata kadar daha yüksek. (Dönüşüm oranları sektöre göre değişir ve her zaman olduğu gibi bu, işletmeniz için geçerli olmayabilir, ancak denemeden önce bilemezsiniz.) Bunun nedeni, ücretli arama trafiğinin daha hedefli ve nitelikli olması ( yukarıda bahsettiğimiz hedefleme seçeneklerine) ve reklam tıklamalarıyla sonuçlanan sorguların, bilgi amaçlı olmaktan ziyade ticari nitelikte olma olasılığından kaynaklanmaktadır.

Google Ads, Diğer Pazarlama Kanallarınızı Destekler

Google Ads, diğer pazarlama çabalarınızı tamamlayıcı niteliktedir. Yeniden pazarlama, Reklamları, işletmenize ilgi gösteren kullanıcıları hedeflemek için kullanılan güçlü bir yoludur. Google Ads yeniden pazarlamasıyla, web sitenize gelen ziyaretçileri bir çerezle takip edebilirsiniz. Bu kişiler sizi sosyal medya, blogunuz, yönlendirilmiş bir e-postadan bir ürün sayfasına yapılan bir tıklama vb. kanallardan bulmuş olabilir. Görüntülü reklamlarınız daha sonra bunları internet’te takip eder ve böylece markanız akılda kalır.

AdWords Yeniden Pazarlama ile
potansiye müşterilerinize tam aradıkları ürünü bile gösterebilirsiniz. Alışveriş sepetini terk etme e-postalarıyla, yeniden hedeflenen reklamların diğer pazarlama kanallarına kıyasla çok daha yüksek bir YG’si vardır.

Call Now ButtonArayın: 0530 950 6427
Whatsapp'a git
1
Bize Yazın!
Bugün tüm hizmetlerimizde % 25 indirim uyguluyoruz. Şimdi teklif alın!