Merkon Tasarım

E-Ticaretin Geleneksel Perakendeye Göre Avantajları Nelerdir?

Aşağıda listelenmiş e-ticaret sitelerinin sağladığı avantajlar  okuduğunuzda, e-ticaretin işletmeler ve müşteriler için ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.

Coğrafi Sınırlamaları Aşın

Fiziksel bir mağazanız varsa, hizmet verebileceğiniz coğrafi alanla sınırlı olursunuz. Bir e-ticaret web sitesi ile tüm dünya sizin oyun alanınızdır. Ek olarak, m-ticaretin, yani mobil cihazlarda e-ticaretin ortaya çıkması, coğrafyanın geriye kalan tüm sınırlamalarını çözmüştür.

Arama Motoru Görünürlüğünüzü Arttırarak Yeni Müşteriler Kazanın

Perakende satış ve markalaşma birebir ilişkiler ile gelişir. Bu iki faktöre ek olarak,  arama motolarından e-ticaret sitenize yönlendirilen trafik işletmenizin büyümesine vesile olacaktır. Müşterilerin arama motoru sonuçlarındaki bir bağlantıyı takip ederek sizin e-ticaret sitenize ulaşması gayet olası bir durumdur.

Düşük Maliyetler

E-ticaret sitesi işletmenizin maaliyetini düşürmesine vesile olur. Bu düşük maliyetlerin bir kısmı, indirimli fiyatlar şeklinde müşterilerinize aktarabilirsiniz ve bu sayede cironuzu da arttırabilirsiniz. E-ticaret ile maliyetlerin düşürülmesinin bazı yolları şunlardır:

  • Reklamcılık ve pazarlama: Organik arama motoru trafiği, tıklama başına ödeme ve sosyal medya trafiği, düşük maliyetli olabilecek reklam kanallarından bazılarıdır.
  • Personel: E-ticaret siteleri ödemeleri, faturalandırmayı, envanter yönetimi ve diğer operasyonel süreçlerin otomasyona sokarak işletmenizi işçilik maaliyetini düşürür.
  • Dükkan: Bir e-ticaret satıcısının dükkana ihtiyacı olmadığı için dükkan kirası maaliyetinden de kurtulmuş olur.

Google Ads, SEO'dan Daha Hızlı

Yeni işletmeler ve web siteleri için SEO’nun sonuçlarını görmek aylar alabilir. Bu algılanan “ceza” eskiden Google korumalı alan etkisi olarak adlandırılıyordu; insanlar Google’ın kasıtlı olarak yeni web sitelerini aramalardan filtrelediğini düşünüyorlardı. Halbuki bu sorun rekabetin şiddetli olması ve bir web sitesinin kendini kanıtlaması ve backlink kazanmasının zaman almasından kaynaklanır.

Google Ads, yeni işletmeler için bu sorunu harika bir şekilde çözer, çünkü sonuçları görmek için bu kadar uzun süre beklemek zorunda bırakmaz. Siz bir yandan sitenizin SEO’su üzerinde çalışırken bir yandan da Google Ads kampanyasını çalıştırarak hemen gösterim ve tıklama almaya başlayabilirsiniz. Çok hızlı olduğu için, belirli bir anahtar kelimenin veya kitlenin organik arama yoluyla izlemeye değip değmediğini test edebilirsiniz- Eğer içeriğiniz Google Ads’de iyi dönüşüm sağlıyorsa, organik olarakda yüksek trafik çekeceği anlamına gelecektir.

Google Ads’in bir diğer avantajı ise genellikle yeni reklamverenler için kuponlar (ücretsiz PPC bütçesi) sunarak Google Ads’i çok düşük bir bütçe ile test etmenize imkan tanımasıdır.

Ürününüz Daha Hızlı Bulunur

Bir e-ticaret web sitesinde, müşteriler ürünlerinizi ararken filtreleme özelliğini kullanabilir. Bazı web siteleri, müşteri tercihlerini ve alışveriş listelerini müşterilerle paylaşarak aynı yada benzer ürünlerin satışının artmasına vesile olurlar.

Kargolama Süresi ve Maliyetinin Ortadan Kalkması

Müşterilerin tercih ettikleri fiziksel mağazalarına ulaşmak için uzun mesafeler kat etmesi alışıldık bir durum. E-ticaret, sadece birkaç fare tıklaması ile aynı mağazayı sanal olarak ziyaret etmelerini sağlar.

Karşılaştırmalı Alışveriş

E-ticaret, karşılaştırmalı alışverişi kolaylaştırır. Müşterilerin birden fazla e-ticaret satıcısına göz atmalarını ve en iyi fiyatları bulmalarını sağlayan bazı online hizmetler vardır.

Pazarlıklar, Teklifler, Kuponlar ve Satılık Gruplar

Fırsatlar, pazarlıklar, kuponlar ve grup satışları için fiziksel eşdeğerler olmasına rağmen, e-ticaret bunları çok daha uygun hale getirir. Yapılan araştırmalar indirim kuponlarının e-ticaret sitelerinde çok daha sık bir şekilde kullanıldığını göstermiştir, bunun altında yatan temel neden ise müşterinin bunu birkaç fare tıklamasıyla başarabilmesinden kaynaklanır.

Bol Bilgi

Fiziksel bir mağazada görüntülenebilecek bilgi miktarında sınırlamalar vardır. Çalışanları, ürünler hakkında müşterilere bilgi verecek şekilde donatmak zordur. E-ticaret web siteleri ek bilgileri müşterilere kolayca ulaştırabilir. Bu bilgilerin çoğu satıcılar tarafından sağlanır ve oluşturulması veya bakımı için herhangi bir maliyeti yoktur.

Nokta Atışı İletişim

E-ticaret satıcısı, Bir müşterinin kayıt formunda sağladığı bilgileri kullanarak ve müşterinin bilgisayarına çerezler yerleştirerek, müşterileri hakkında birçok bilgiye erişebilir. Bu bilgiler ışında reklam kampanyaları oluşturarak satış miktarını arttırabilir. Örnek: Amazon.com’da belirli bir ürünü arıyorsanız, otomatik olarak diğer benzer ürünlerin listeleri gösterilir. Ayrıca, Amazon.com size ilgili ürünler hakkında e-posta gönderebilir.

7/24 Açık Dükkan

E-ticaret web siteleri 7/24 yani her zaman açıktır. Bu durum siparişlerin sayısının artmasına vesile olur.

Niş Ürünler için Pazarlar Kurma İmkanı

Niş ürünlerin alıcıları ve satıcıları fiziksel dünyada birbirlerini bulmakta zorlanabilirler, fakat e-ticaret sitelerinde böyle bir durum söz konusu değildir. Bununla birlikte müşteriler yedek parça eksikliği nedeniyle eski ekipmanı çöpe atmak yerine, niş sitelerinde bu parçaları kolaylıkla bulabilir ve satın alabilirler.

Call Now ButtonArayın: 0530 950 6427
Whatsapp'a git
1
Bize Yazın!
Bugün tüm hizmetlerimizde % 25 indirim uyguluyoruz. Şimdi teklif alın!